Zjawiskowe murale – co jest w nich niezwykłego?

Niejednemu z nas zdarzyło się choć raz zatrzymać nagle przy pięknej ścianie budynku przykrytej wielobarwną farbą. Rozległe dzieła sztuki oszałamiają i mogą doprawdy zadziwić są lokalizacją. W dużych ośrodkach miejskich jest ich coraz więcej – w każdej chwili urzekają mieszkańców okolicy oraz przyciągają żądnych niezwykłych wrażeń przyjezdnych.

Przestrzeń miejska uwielbia rozmaitość oraz wszystko, co ma możliwość przyczynić się do jej uatrakcyjnienia. Zdarza się, że wystarczy stosunkowo drobna odmiana, aby dane miejsce, które przez wiele lat było takie samo, zyskało w naszej świadomości zupełnie nowe znaczenie. Sekretem powodzenia tego typu rozwiązań jest ich dobrze przemyślane położenie, idealnie zorganizowana kompozycja i ciekawy element zaskoczenia. Podobnym efektem zadziwiają nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do urozmaicenia swoich fragmentów. Miasto postrzegane przez wielu z nas jako dość nieprzyjemne przyciąga dziś utalentowanych artystów z zagranicy. Ci natomiast zostawiając po sobie niezwykle cenne pamiątki w formie estetycznych malowideł, skutecznie urzekają kolejnych turystów.

Tym, co w muralach najbardziej niezwykłe, jest na pewno ich wielkość, oryginalność i niepowtarzalność. Każdy z nich jest nietuzinkowy i został zaprojektowany na potrzeby konkretnego miejsca. Różnorakość stylów, lokalizacji oraz kontekstu sprawia, że każda ulica może na nowo stać się dzięki nim atrakcyjna. Każde podobne dzieło będzie naturalnie nieodporne na całe mnóstwo czynników zewnętrznych, takich jak między innymi promieniowanie UV czy planowane konserwacje budynków. To kolejny powód, dla którego tak je podziwiamy, ciesząc oczy i duszę każdą chwilą ich egzystencji.