Kaszel u dziecka. Co robić?

Kaszel u dziecka. Co robić?

Kaszel u dziecka potrafi być prawdziwym utrapieniem. Bardzo ważne jest dobre rozpoznanie rodzaju kaszlu. W zależności od tego czy kaszel jest suchy, mokry czy tak zwany szczekający postępujemy nieco inaczej.
Kaszel suchy w wielu wypadkach jest oznaką początkowego lub końcowego etapu infekcji. Należy pozwolić naszemu maluchowi kaszleć.
Kaszel mokry (wilgotny) związany jest z nadmierną ilością wydzieliny, która musi być usuwana z organizmu poprzez odkasływanie. Warto zaopatrzyć się w aptece w gruszkę i w miarę regularnie za jej pomocą opróżniać nos pociechy. W okresie choroby można stosować także sól fizjologiczną wciskając ją kropelkami do nosa. Dziecko musi odpowiednio dużo pić, a powietrze w miejscu, gdzie przebywa powinno być odpowiednio nawilżone.
Kaszel krztuszący może być sygnałem zapalenia oskrzelików następującym wskutek działania wirusa. Objawami są siniejące usta i palce, wyraźne problemy z oddychaniem i przyspieszony oddech. W takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do szpitala, gdzie oddamy je w ręce specjalistów.