Jak zapobiegać otyłości u dzieci?

Jak zapobiegać otyłości u dzieci?

Otyłość u dzieci jest bardzo poważnym problemem. W krajach wyżej rozwiniętych paradoksalnie odsetek otyłych dzieci jest znacznie wyższy, niż w krajach rozwijających się.

Powstawaniu i rozwojowi otyłości sprzyja niekorzystny dla zdrowia siedzący tryb życia, niedostateczna ilość ruchu podczas zajęć wychowania fizycznego, pożywienie, które zawiera niezdrowe składniki – jakkolwiek sprzyjanie nie jest odpowiednio zastosowanym, ani dobrym słowem w przypadku stanu chorobowego. Kiedy u naszej latorośli pojawią się pierwsze symptomy otyłości, warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu. Otyłość, która nie jest leczona, może skończyć się tragicznie. Zatory żylne, cukrzyca, otłuszczenie narządów wewnętrznych – wszystko to może wystąpić u osoby, która nie robi nic w kwestii walki z otyłością.

Dlatego też, aby zapobiegać otyłości u dzieci warto spędzać z nimi czas na świeżym powietrzu, ograniczyć dostęp do komputera, a także zamienić niezdrowy pokarm na taki z dużą zawartością witamin, minerałów, białka i węglowodanów złożonych zamiast cukrów, tłuszczu i żywności wysoko przetworzonej.