Czy warto szczepić dzieci?

Czy warto szczepić dzieci?

Wokół tematu szczepienia dzieci, szczepionek, ich skuteczności i jakości urosło wiele mitów  i nieprawdziwych pogłosek. Szczególnie ostatnio temat eksploatowany jest na każdym forum parentingowym.

Ludzie podzielili się na „szczepionkowców” i „antyszczepionkowców” bardzo ortodoksyjnie popierających swoje grupy i dość agresywnie atakujących opozycję. Przeciw szczepieniom wypowiadają się ludzie wątpiący w ich skuteczność, zarzucający  rządowi branie udziału w spisku lekarzy i firm farmaceutycznych mającym na celu jedynie korzyści finansowe. Zwolennicy  powołują się na  raporty lekarskie i epidemiologiczne. W grupie zwolenników wypowiadają swoje racje głównie  lekarze i farmaceuci,  grupa przeciwników składa się z osób poszukujących alternatywnych metod leczenia.

W toczącej się dyskusji bardzo trudno jest odnaleźć odpowiedź na pytanie czy warto szczepić dzieci. Warto wiedzieć, że na pewne szczepienia zgodzić się trzeba- jest to w Polsce uregulowanie prawnie. Każde dziecko musi przejść harmonogram obowiązkowych szczepionek. Rodziców, którzy o to nie zadbają spotkać mogą przykre konsekwencje oraz kary.